Podvodné stránky vo vyhľadávači

Pri vyhľadaní v určitého hesla v Google, napr. „internet banking ČSOB“, sa môže v Google prehliadači ako prvý výsledok vyhľadávania objaviť „sponzorovaný“ odkaz smerujúci na falošnú stránku ČSOB banky. Klient v omyle, že je na stránke ČSOB banky, odovzdá svoje prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva.

Krádež citlivých údajov pomocou PWA

Progresívne webové aplikácie (PWA) sú hybridné aplikácie, ktoré fungujú podobne ako bežné mobilné aplikácie, no v skutočnosti ide o webové stránky. Ide o obzvlášť nebezpečnú metódu, pretože umožňuje útočníkom nainštalovať škodlivú aplikáciu bez toho, aby o tom používatelia vôbec vedeli. Na iOS sú obete nabádané k pridaniu phishingovej PWA aplikácie priamo na svoju domovskú obrazovku, zatiaľ čo na Androide sú používatelia presmerovaní na falošnú stránku, ktorá napodobňuje Google Play Store, kde následne stiahnu a nainštalujú škodlivý softvér. Odkazy na falošné stránky môžu byť šírené prostredníctvom automatizovaných telefonátov, SMS správ a reklamných kampaní na sociálnych sieťach. Tieto reklamy často imitujú oficiálnu komunikáciu od banky, pričom sľubujú finančnú odmenu alebo upozorňujú na potrebu aktualizácie aplikácie.

Príklad podvodnej českej aplikácie ČSOB

Rady a odporúčania

  • Na web ČSOB banky odporúčame pristúpiť po zadaní www.csob.sk do internetového prehliadača.
  • Treba si dávať pozor na rôzne zahraničné domény.
  • Pozor na stránku, kam zadávam svoje prihlasovacie údaje. Prihlásenie do MojaČSOB prebieha cez link začínajúci https://sso.csob.sk/... .
  • Vyhýbať sa treba sponzorovaným výsledkom vyhľadávania smerujúcim na rôzne, často zahraničné domény tváriace sa ako stránky ČSOB banky, napr. https://s.id/1Sb51.

Kontakt

NONSTOP Infolinka ČSOB Banky

02 5966 8844

E-mail:

info@csob.sk