Čo sa stane s bankovým účtom po úmrtí majiteľa?
Čo sa stane s bankovým účtom po úmrtí majiteľa?
Prečítajte si, čo sa stane s bankovým účtom po úmrtí a ako postupovať, aby bol proces vysporiadania účtu čo najmenej komplikovaný.
prečítané do 6 minút
20.12.2024
Oznámenie straty blízkeho a blokovanie účtu
Úmrtie blízkeho človeka je mimoriadne smutnou udalosťou v živote. Má dopad na prežívanie a financie rodiny a je spojené s viacerými administratívnymi úkonmi. Jednou z povinností je aj oznámenie úmrtia banke.
Banku informujte čo najskôr predložením oficiálneho dokladu o úmrtí, napríklad úmrtným listom vydaným matrikou. Stačí navštíviť ktorúkoľvek pobočku alebo poštou doručiť notárom overenú kópiu úmrtného listu. Pri osobnej návšteve banky si nezabudnite priniesť vlastný doklad totožnosti. Banka následne účet zablokuje, aby sa predišlo neoprávneným transakciám alebo výberom z účtu.
Ak banku neinformujú pozostalí, banka účet zablokuje hneď, ako jej informáciu o úmrtí poskytne iný spoľahlivý zdroj, ako napríklad notár, sociálna poisťovňa či živnostenský úrad.
Čo presne znamená zablokovanie účtu?
- Vedenie účtu po smrti majiteľa je bezplatné
- Neprebiehajú žiadne odchádzajúce platby
- Nastáva okamžité zrušenie automatických platieb vrátane trvalých príkazov
- Výber a prevod financií nie je možný
- Nastáva deaktivovanie informačných služieb, ako SMS alebo e-mailové notifikácie
- Zánik dispozičných práv – aj zánik plnej moci, vďaka ktorej mohla mať k účtu prístup iná osoba, napríklad partner/ka alebo deti
- Zrušenie vydaných platobných kariet k účtu
- Zrušenie služieb elektronického bankovníctva
- Zastavenie úročenia úverových a depozitných produktov
- Prihlásenie dlžnej čiastky úverových produktov do dedičského konania vrátane prípadného dlhu na účte
TIP: Rýchle informovanie banky ohľadom smrti blízkeho je dôležité nielen kvôli zablokovaniu účtu, ale aj kvôli splátkam úverov. Vyhnete sa tak nežiadúcim úrokom z omeškania splátky či upomienkam.
Dedičské konanie
Financie na bankovom účte sa po smrti majiteľa stávajú predmetom dedičského konania. Ak zosnulý nezanechal závet, dedenie prebieha podľa zákona. Finančné prostriedky na účte sa dedia jednoducho. Banka poskytne notárovi informáciu o zostatku na účte ku dňu úmrtia majiteľa. Tento zostatok sa následne rozdelí medzi dedičov na základe ich vzájomnej dohody.
Ak nepríde k dohode, podľa zákona existujú štyri dedičské skupiny. Platí, že neskoršia skupina sa uplatní iba vtedy, ak v predchádzajúcich skupinách nie sú dediči.
- 1. skupina – Zahŕňa deti a manžela alebo manželku. Všetci dedia rovnakým dielom.
Príklad: Zosnulý mal manželku a dve deti. Manželka zdedí 1/3 dedičstva a každé dieťa zdedí rovnakú časť, teda 1/3 dedičstva. - 2. skupina – Ak zosnulý nemal priamych žijúcich potomkov, dedí manžel/ka, rodičia a osoby, ktoré žili so zosnulou osobou v jednej domácnosti najmenej jeden rok pred smrťou a starali sa o spoločnú domácnosť alebo boli odkázané výživou na zosnulú osobu. Všetci v skupine dedia rovnakým dielom. Manželovi alebo manželke však pripadne vždy minimálne polovica dedičstva.
Príklad: Zosnulý mal manželku, s ktorou žil oddelene a zároveň po ňom zostali rodičia a družka, ktorá s ním žila v spoločnej domácnosti posledné tri roky života. Manželka zdedí ½ dedičstva, každý rodič a družka zdedia rovnako 1/6 dedičstva. - 3. skupina – Ak nededí manžel/ka ani rodičia, dedia súrodenci zosnulého a pozostalí, ktorí s ním žili v jednej spoločnej domácnosti aspoň jeden rok pred smrťou a ktorí sa starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na zosnulú osobu. Ak nededí nikto zo súrodencov, dedia ich deti. Všetci v skupine dedia rovnakým dielom.
Príklad: Zosnulý nemal manžela/ku, deti ani rodičov. Mal však troch súrodencov – staršiu sestru, mladšieho brata a najmladšieho brata, ktorý s ním žil posledné dva roky v jednej domácnosti. Každý súrodenec zdedí rovnakú časť, teda 1/3 dedičstva. Ak by niektorý zo súrodencov nežil, jeho podiel by pripadol jeho deťom. Ak by zosnulý nemal žiadnych súrodencov ani ich potomkov, dedičstvo by prešlo na štvrtú dedičskú skupinu. - 4. skupina – Ak nededí nikto z 3. skupiny, dedia prarodičia zosnulého alebo ich deti, teda tety a strýkovia zosnulého, ak už prarodičia nežijú.
Príklad: Zosnulý nemal manžela/ku, deti, rodičov ani súrodencov. Po zosnulom zostali dvaja prarodičia z matkinej strany a jedna teta. Každý z prarodičov zdedí 1/3 dedičstva a teta zdedí zvyšnú 1/3 dedičstva.
Bankový účet zostáva zablokovaný až do ukončenia dedičského konania. Dediči môžu požiadať o vyplatenie financií až po predložení právoplatného uznesenia o dedičstve banke. Pred skončením dedičského konania pozostalí nemôžu vyberať financie z účtu zosnulej osoby ani s cieľom zaplatenia pohrebu.
Vyplatenie dedičstva a zrušenie účtu
Po ukončení dedičského konania navštívte pobočku banky a po predložení právoplatného uznesenia o dedičstve môžete požiadať o vyplatenie alebo prevod finančných prostriedkov z účtu. Ak je viac dedičov, banka vyplatí alebo prevedie financie postupne podľa poradia, v akom sa dediči dostavia do pobočky banky. Po vyplatení všetkých finančných prostriedkov poslednému dedičovi nastáva zrušenie účtu zosnulého.
Dlhy po zosnulom
Predmetom dedičského konania nie sú len financie na účte zosnulého. Na dedičov prechádzajú aj všetky dlhy a záväzky, ako napríklad hypotéka alebo spotrebný úver.
Ak ide o úver, na ktorom nebol spoludlžník, dlh zosnulého sa stáva súčasťou dedičského konania. Úročenie dlhu sa však v ČSOB zastavuje. Po ukončení dedičského konania banka vyzve právoplatných dedičov na vyplatenie dlžnej sumy. Ak výška dlhov prevyšuje hodnotu zdedeného majetku, dedičstvo môžete odmietnuť.
Ak je na úvere zosnulého evidovaný spoludlžník, má povinnosť pokračovať v splácaní úveru po smrti dlžníka. Banka pošle spoludlžníkovi všetky potrebné informácie o splácaní úveru vrátane výšky splátky a čísla účtu.
TIP: Ak mal váš blízky zosnulý hypotéku alebo iný úver, odporúčame s bankou komunikovať individuálne. Vyhnete sa tak omeškaniu splátok a následným upomienkam.
Pripravte sa na neočakávané životné situácie vopred
Niektoré životné situácie prídu nečakane a vážne narušia život rodiny aj rodinný rozpočet. Prečítajte si praktické rady, ktoré môžu vašim blízkym uľahčiť mimoriadne náročnú situáciu, akou je napríklad úmrtie.
Uľahčite blízkym splácanie úveru
Rizikové životné poistenie od ČSOB Poisťovne s krytím klesajúcej sumy v prípade smrti môže zaistiť, že vaša rodina bude môcť vyplatiť zostávajúce úvery. Vaši blízki tak nebudú musieť znášať finančnú záťaž spojenú so splátkami úverov.
Finančne zabezpečte svoju rodinu
Investičné životné poistenie Vital spája výhody rizikového životného poistenia a investovania do fondov pod profesionálnou správou KBC Asset Management. Poistenie môže zabezpečiť, že v prípade neočakávanej udalosti, akou je smrť, budú vaše investované peniaze poslané blízkej oprávnenej osobe, ktorú si sami určíte.
Poistite si hypotéku
Hypotéka je veľký finančný záväzok na niekoľko rokov. Životné poistenie Vital môžete využiť ako náhradu poistenia hypotéky alebo spotrebného úveru. Vaši blízki tak budú môcť vyplatiť zostávajúce úvery.
Pomôžte blízkym zvládnuť výdavky na pohreb
Výdavky na pohreb dokážu poriadne zaťažiť rodinný rozpočet. Rizikové životné poistenie s pripoistením jednorazovej sumy v prípade smrti pomôže vašim blízkym finančne zvládnuť túto nesmierne náročnú životnú situáciu. Pri dopravnej nehode poskytuje dvojnásobné plnenie.