Bezpečnosť
Vedomosti sú najlepšia ochrana
Naučte sa chrániť svoje financie a údaje v online svete s ČSOB.
Aktuálne hrozby
Ako zvýšite bezpečnosť v online svete?
Zásady pri odosielaní e-mailov
- Myslite na to, že e-mail cestuje vo virtuálnom svete. Ak posielate súbory, zabezpečte ich pred odosielaním napríklad vytvorením heslom chráneného archívu .zip alebo .rar.
- Heslo zdieľajte s prijímateľom inou cestou, prípadne separátnym e-mailom. Ak ste zamestnanec, vaša firma by mala mať implementovanú politiku ochrany dát a pravidlá komunikácie. Dodržiavajte ich dôsledne.
- Pred odosielaním e-mailu skontrolujte, či máte správneho adresáta. Ak je adresátov viac, overte si ich relevantnosť
Zásady pri čítaní prijatých e-mailov
- Ak e-mail obsahuje spustiteľné súbory s príponou .exe, zvážte ich relevantnosť. Vo väčšine prípadov spustenie týchto súborov vyvolá inštaláciu malware-u (vírusu) vo vašom zariadení.
- Ak ste obdržali e-mail od banky alebo poisťovne, ktorý od vás žiada kliknutie na odkaz a zadanie identifikačných alebo platobných údajov, neotvárajte ho ani naň neklikajte. E-mail vymažte alebo presuňte do nevyžiadanej pošty (SPAM). Informujte vašu banku, že ste obdržali podozrivý e-mail.
- Ak vám prišiel e-mail, ktorý vykazuje podozrivé znaky, ako napríklad lámaná slovenčina, urgencia, žiadosť o financie, neuveriteľné ponuky pôžičiek, prípadne možnosť získať dedičstvo po vzdialenom príbuznom, neklikajte naň, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
- Ak vám prišiel e-mail, ktorý obsahuje podozrivú prílohu, napríklad očakávate lístok na vlak vo forme .pdf a príde vám archívny súbor .rar alebo .zip, zamyslite sa, či s vami odosielateľ komunikuje takouto formou. Ak nie, e-mail radšej vymažte.
Zásady pri vytváraní profilu na sociálnej sieti
- Použitie silného hesla – namiesto jednoduchého hesla (Heslo123) použite kombináciu znakov, písmen a číslic, ktoré budú pre potenciálneho útočníka ťažko zneužiteľné. Použite aspoň 8-miestne heslo s minimálne jedným špeciálnym znakom, ktorý výrazne sťažuje možnosť prelomenia hesla, ako napríklad /,?, ;
- Použitie dvojfaktorovej autentifikácie – najznámejšie sociálne siete dnes ponúkajú dvojfaktorové overenie totožnosti, ktoré výraznou mierou prispieva k zabezpečeniu účtu s profilom. Dvojfaktorová autentifikácia znamená použitie hesla a následne druhého autentifikačného prvku, napríklad jednorazového sms kódu pre prihlásenie alebo zmeny v profile.
Zásady pri používaní fotografií
- Profilová fotka pomáha k identifikácii a celkovému potvrdeniu identity. Dajte si však pozor, ako si nastavíte fotografiu a kto ju môže vidieť.
- Zvážte, aké fotky uverejňujete, keďže druhá strana s tým nemusí súhlasiť. Týka sa to najmä maloletých detí, ktoré zatiaľ nemajú právo veta a v budúcnosti im môžu zdieľané fotky spôsobiť nepríjemnosti.
- Myslite na to, že každá fotka na sociálnej sieti sa už nikdy nezmaže a môže na internete kolovať roky.
Zásady pri platbách zariadením
Ani pri platbe zariadením by sme však nemali zabúdať na bezpečnosť a riadiť sa odporúčaniami, vďaka ktorým môžeme predísť zneužitiu platobnej karty. Zhrnuli sme pre vás tie najzákladnejšie:
- Nikomu neposkytujte celé číslo karty, dátum exspirácie ani CVV kód.
- Zabezpečte svoje zariadenia biometriou, heslom alebo vzorom.
- Inštalujte do svojich zariadení aplikácie iba z dôveryhodných obchodoch, akými sú Google Play a App Store. Pre vyššiu bezpečnosť využívajte antivírusový softvér.
- Používajte len domácu alebo zabezpečenú sieť pre W-Fi pripojenie.
- Nereagujte na podvodné výzvy (SMS správy a e-maily) odkazujúce na falošný web, na ktorom môže byť požadovaný doplatok za určitú službu. Platby nepotvrdzujte a neposielajte overovacie kódy.
Pri platbách nie sú použité vaše skutočné údaje o platobnej karte. Sú totiž zabezpečené vytvorením jednorazovej sady platobných údajov, ktorú nazývame token.
Zásady pri online nakupovaní
- Používajte zariadenie zabezpečené antivírusovým softvérom a internetovú sieť, ktorej dôverujete.
- Vyberte si zabezpečené stránky obchodov, ktoré sú označené zámkom alebo kľúčom v dialógovom okne. Overené e-shopy používajú protokol HTTPS, bezpečnostný certifikát a dodržiavajú GDPR predpisy na ochranu vašich osobných údajov.
Zásady pri používaní fotografií
- Detaily platobnej karty zadávajte iba do zabezpečenej webovej stránky. Zadané údaje tak nebudú viditeľné pre iných.
- V prípade presmerovania z obchodu na webovú stránku platobnej brány opäť skontrolujte jej zabezpečenie.
- Aktivujte si službu zabezpečenej internetovej platby, ktorá zvyšuje komfort a bezpečie pri nákupe.
- Dôsledne skontrolujte, či konečná suma zodpovedá nákupu. Overovací kód zadávajte iba vtedy, ak ste si nákupom a sumou istý.
Ako nenaletieť podvodníkom na internete?
Prečítajte si odporúčania našej virtuálnej asistentky KATE. Poradí vám, čo máte robiť v prípade podozrivej aktivity.
Overte si svoje vedomosti
Zahrajte si pexeso a zistite, či ovládate základy bezpečnosti v online svete.
Kontakt
NONSTOP Infolinka ČSOB Banky
02 5966 8844E-mail:
info@csob.sk